The Blues Band 1980

För att kunna se slutpriser måste du vara medlem.

Slutpris
fre 22 jan. 2021
01:05
Blues Band är en brittisk blues band som bildades 1979 av Paul Jones , tidigare sångare och munspel spelare med Manfred Mann och gitarristen Tom McGuinness också Manfred Mann och tupparna.
Bandets första line-up inkluderade även bassisten Gary Fletcher , slide-gitarristen Dave Kelly som tidigare hade spelat med The John Dummer Band, Howling Wolf och John Lee Hooker och trummisen Hughie Flint , av John Mayalls Blues Breakers och McGuinness Flint, bandet han bildades med Tom McGuinness.
1982 Flint lämnade och ersattes av förre Family trummisen Rob Townsend
Deras förstaalbum The Official Blues Band Bootleg Album , en blandning av blues standarder och originella låtar presenterade Jones och McGuinness sammansättning "Come On In" och deras långvariga skede favorit "Flatfoot Sam".
Detta album väckte initialt inget intresse från stora skivbolag , så bandet pressade en begränsad körning på 3000,
stämplade sin logotyp för hand på kartonghylsan och signerade dem alla.
Efter okvalificerad godkännande från BBC Radio 1- presentatören Simon Bates och andra resulterade medieintresset
i ett inspelningskontrakt med Arista Records,
som släppte albumet på nytt under samma titel.
Därefter släppte de albumen Ready , Itchy Feet och Brand Loyalty och turnerade regelbundet genom Europa.