Alphaville, New Order, rban. 1980-tal, synthpop.

För att kunna se slutpriser måste du vara medlem.

Slutpris
ons 20 okt. 2021
21:03
Hej.
Rensar ur lite gammal vinyl som jag ej lyssnar på.
Jag har själv ägt skivorna sedan de var nya.
Graderar lite i underkant för att vara på säkra sidan.

Alphaville 1984, 229240 481-1
Vinyl: VG+( +)
Konvolut: VG+(+
Inner: VG+ ca 7 cm split i botten.

rban Dance sound vol:! 1991,
BTB LP2 , 7 391710 052216
Vinyl VG++
Konvolut: VG+
Inner: VG++

New Order, 1983, FAC73
Vinyl: VG+
Konvolut: VG+
Inner: Har aldrig funnits något.

SS Still Sealed: Skivan är fortfarande inplastad
New New: Skivan är ny
M MINT nyskick både vinyl och konvolut (mint condition both vinyl and sleeve)
NM Near Mint: Nästan i perfekt skick
EX
Nära nyskick på vinylen med enstaka mycket ytliga märken, konvolutet har minimalt slitage (near mint condition on vinyl with single very superficial marks, sleeve has minimal wear or tear)
VG++
Hairlines som inte påverkar spelningen, kan ha något märke som kan knäppa lätt dock inget som stör. Konvolutet kan ha lite slitage i t ex hörn, märke efter sticker etc. (hairlines, which does not affect playing, can have small marks which may, however, give some little noice. Sleeve can have a little wear or tear such as corners, marks after sticker etc.)
VG+
Ytrepor, kan spela med lätt bakgrundsbrus, lite mer märken på konvolutet (small scratches, can play with light background noiske, a little more marks on cover)
VG
Ytrepor med bakgrundsbrus och något knäpp, lite slitet konvolut såsom lagad reva eller skeamsplit (small scratches with background noice and slightly snaps, a little worn sleeve with tear or repaired skeam split)
VG-
Kan vara jack eller repa. Konvolutet slitet (can be cuts or snaps. Sleeve is worn)
G
Rejält med knaster men spelar utan att hoppa. Kan ha djupa repor.
F
Fair: Lite sliten
P Poor: Väldigt sliten