AGNETHA FÄLTSKOG (ABBA) 1:A ORIG. LP 1968. OBS! SIGNERAD OCH MED PROVENIENS

För att kunna se slutpriser måste du vara medlem.

Slutpris
sön 12 juni 2022
19:07
Svensk Cupol CLP 64 från 1968.
Agnethas 1:a Lp och 1:a press (mörkblå etikett).

Proveniens:
Här en osannolik historia om ett möte och signering i början på 90-talet.

Hade varit inne hos Golden Oldies i Sthlm och köpt denna Lp och en Cliff Richard Lp.
På vägen hem till Stureby stannade jag till i Östberga som ligger intill och skulle köpa fikabröd på ett konditori där.

När jag står där vid disken och ska betala öppnas dörren bakom mig, och någon börjar prata. Rösten känns bekant. Vänder mig om, och där står Agnetha Fältskog med en man. Jag får rysningar, detta kan inte vara sant. Har ju strax innan varit och köpt denna Lp med henne, och så dyker hon upp på detta konditori ute i Östberga.
Försöker samla mig, men det är svårt. När jag går hör jag att de beställer för att sätta sig.

Tänker att jag måste ju ta chansen och hämta Lp:n som ligger i bilen för en signering. Går in, och dom sitter helt ensamma längst in i lokalen.
Berättar att jag precis köpt Lp:n och ber om en signering. Hon håller med om det osannolika tillfället och signerar med en hälsning.
När jag går iväg skojar hon och säger att jag får se upp så inte Cliff dyker upp också (berättade ju att jag även köpt Cliff-Lp:n)

Ja, vad är oddsen för denna osannolika historia?
Hade jag inte köpt skivan samma dag som detta möte, så hade det inte varit lika märkligt.
Sen undrar man ju hur hon kunde vara i förorten Östberga av alla ställen.
Hörde långt senare att mannen hon var med hade sin mamma i Östberga.

Ja, detta var den osannolika historien om mötet med Agnetha och signeringen på denna Lp.
Både hon och jag kom fram till att signeringen gjordes bäst på ”Innersleev” då signering på omslag kan bli otydligt på den glatta ytan.

Lycka till med budgivningen.

Omslag: M-

Skiva: M-