Beatles - With The Beatles, UK lp 1963 *LARGE STEREO* JOBETE

Bud Slutpris
500:-
Musik > Vinyl > 50/60-tal
fingon (3155)

OBS!! BETALNINGS-ANVISNINGAR (konto porto mm) FINNS I DET MAIL DU FÅR FRÅN TRADERA DIREKT EFTER DEN VUNNA AUKTIONEN ÄR AVSLUTAD. OBS!

Beatles - With The Beatles

Ruggigt fint stereo ex med den stora stereo logon på framsidan, dvs absoluta 1:A pressen av omslaget, Credit för Money är Jobete som är 1:A press av skivan. Toppskick på både skiva och omslag - extremet ovanlig, och toppskick så gott som omöjlig att hitta.

LP UK 1963

Parlophone PCS 3045

Skick (skiva/omslag) EX++/EX++

*OBS! Skivorna är endast VISUELLT graderade enligt skala nedan, om inget annat anges i beskrivningen OBS!!

M = som ny, skivan ser ospelad ut, omslag i nyskick

M- = nära nyskick, skivan kan ha enstaka mycket ytliga märken, omslaget har minimalt slitage

EX eller VG+++ = de skivorna som är mycket nära M- och förtjänar en högre gradering än VG++

VG++ = mycket fin skiva visuellt, kan ha mycket lätta märken, som ev kan knäppa enstaka mycket lätt eller ge upphov
till minimalt knaster, omslaget är mycket fint kan ha lite slitage på hörn ett liten namn på baksidan eller likn

VG+ = mer märken kan ha knäpp knaster med fortfarande helt ok

VG = rätt mycket märken, några som kan kännas, mer knaster , knäpp, mer slitet omslag

Förkortningar (abbreviations):

woc=writing on cover(skrivet på omslaget), wobc=writing on backcover(skrivet på baksidan av omslaget), nc=no centre(inget center), wol=writing on label(skrivet på skivetiketten), sol=sticker on label(sticker på skivetiketten), soc=sticker on cover(sticker på omslaget), sobc=sticker on back cover(sticker på baksidan av omslaget), rw=ringwear, =seamsplit, sttc=sticker tear on cover, sttbc=sticker tear on back cover, cw=coverwear(lite trasigt på omslaget),toc=tape or marks after tape on cower(tape aller märken efter tape på omslaget)