Beatles - The Beatles Collection,14 lp BOX MFSL LIMITED MINT

Bud Slutpris
300:-
Musik > Vinyl > 50/60-tal
fingon (3155)

OBS!! BETALNINGS-ANVISNINGAR (konto porto mm) FINNS I DET MAIL DU FÅR FRÅN TRADERA DIREKT EFTER DEN VUNNA AUKTIONEN ÄR AVSLUTAD. OBS!

Beatles - The Beatles Collection

Complete in top shape. Included is a “Geo–Disc”, used to align the turntable.
The Beatles: The Collection was a vinyl box set of UK released Beatle album, remastered at half speed from the original stereo master recordings. Each album was pressed on virgin vinyl by the Victor Company of Japan (JVC) ensuring the best sound quality possible. The album covers were replaced with photographs of tape boxes and log sheet. The original album covers were included in a booklet which also featured a certificate of authenticity as this was a limited edition collection of 25.000 copies pressed . All records is top M- condition, Box is EX. This is number 19.456.

LP BOX USA 1982

Mobile Fidelity Sound Lab BC 1

Skick (skiva/omslag) Alla skivor är MINT-

*OBS! Skivorna är endast VISUELLT graderade enligt skala nedan, om inget annat anges i beskrivningen OBS!!

M = som ny, skivan ser ospelad ut, omslag i nyskick

M- = nära nyskick, skivan kan ha enstaka mycket ytliga märken, omslaget har minimalt slitage

EX eller VG+++ = de skivorna som är mycket nära M- och förtjänar en högre gradering än VG++

VG++ = mycket fin skiva visuellt, kan ha mycket lätta märken, som ev kan knäppa enstaka mycket lätt eller ge upphov
till minimalt knaster, omslaget är mycket fint kan ha lite slitage på hörn ett liten namn på baksidan eller likn

VG+ = mer märken kan ha knäpp knaster med fortfarande helt ok

VG = rätt mycket märken, några som kan kännas, mer knaster , knäpp, mer slitet omslag

Förkortningar (abbreviations):

woc=writing on cover(skrivet på omslaget), wobc=writing on backcover(skrivet på baksidan av omslaget), nc=no centre(inget center), wol=writing on label(skrivet på skivetiketten), sol=sticker on label(sticker på skivetiketten), soc=sticker on cover(sticker på omslaget), sobc=sticker on back cover(sticker på baksidan av omslaget), rw=ringwear, =seamsplit, sttc=sticker tear on cover, sttbc=sticker tear on back cover, cw=coverwear(lite trasigt på omslaget),toc=tape or marks after tape on cower(tape aller märken efter tape på omslaget)