Tidig LP stereo. Bill Evans, Everybody Digs. Orginalutgåva från 1959 i nyskick.

Bud Slutpris
295:-
Musik > Vinyl > Jazz > D-F
Klira (1208)
Jag säljer en LP-skiva inspelad i Stereo redan 1959, Everybody Digs med Bill Evans. Den är inspelad på Riverside och pressad i USA 1959. Märkt RLP 1129 på etiketterna. Skivan är graverad RLP 1129A-1 respektive RLP 1129A-1 vid slutspåren. Skivan är i mycket fint skick (jag kan inte se några repor alls på skivan) och troligtvis väldigt lite spelad (få märken kring centrumhålet). Fodralet har små spår av slitage, se bilder. Innerfodralet är av typ plastpåse och har en 5 cm reva.
Kontakta mig gärna om det är något du undrar över eller om du vill ha fler bilder. Jag samfraktar naturligtvis om det är möjligt.