Maria Varsi – Sång på Nordlapska – Samiska sånger – JMEP 2 – ca 1965

Bud Slutpris
25:-
Musik > Vinyl > Worldmusic
Vidhfinn (746)
Jokkmocks Museum – JMEP 2 (ca –65)

Skiva: VG
Konvolut: VG+

Skivan ser VG+ ut. Spelar VG med lite bakgrundsknaster som inte stör musiken.
Konvolutet nära EX, med lite knappt synlig ring wear.
Inlaga med texter.

Maria Varsi (sång) och Trygve Madsen (piano) framför fyra sånger på Nordsamiska.

OBS! Med DHL är fraktkostnaden densamma för en som för ca 10 skivor. Så passa på att bjuda på fler skivor :)
Ca 11 - ca 30 skivor kostar 20 kr mer i frakt.

Gradering: Jag graderar genom att inspektera skivorna under mycket starkt och nära ljus. Lyssnar oftast och då i hörlurar. Detta innebär att skillnaden kan vara stor mot gradering gjord i dagsljus och lyssning i högtalare. Graderar sedan efter lägsta nivå visuellt/ljudligt, med kommentarer.
M: Förseglad
NM: Inga märken inget knaster.
EX: Enstaka ytliga märken, tillfälligt svagt dammknaster kan accepteras.
VG+: Lite fler ytliga märken och lite mer, fast svagt bakgrundsknaster
VG: Ännu mer ytligt slitage över hela skivan. Knaster som inte överröstar ljudet på något sätt, enstaka knäpp.
G+: Slitage och ytliga repor. Knaster som är störande men inte överröstar musiken. Knäpp här och där men inga hack.

Har du några frågor så maila gärna så svarar jag. Frakten betalas av köparen och jag sampackar vid flera vunna auktioner. Vill du spara portokostnader så kan du också hämta upp sakerna dagtid i Stockholm.
If you are living abroad, please contact me for the right shipment fee and ways of paying.