Pink Floyd - Dark Side of the Moon LP UK FIRST PRESS Blue solid 1974

Bud Slutpris
100:-
Musik > Vinyl > 70-tal
gardenia71 (500)

Originalet! Absolut första press i bra spelskick. Skivan har en del hairlines och ytliga märken. Professionellt rengjord i en Audio Desk Ultra Sonic cleaner. Spelar bra med ett par knäpp och lite bakgrundsknaster. Mestadels spelar den VG+.
Omslag har ett litet sticker tear på front som knappt syns, annars normalt slitage (se bilder). Två posters medföljer samt två repliker av klistermärken (obs, fungerar ej att klistra med). Svart originalpåse i vg- skick.
Ni som vet hur denna press låter vet att ingen annan kommer i närheten!

Skiva: VG
Omslag: VG